Etap centralny 9 Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy o Turystyce
W tegorocznej 9 Olimpiadzie Wiedzy o Turystyce organizowanej przez Instytut Geografii Miast, Turyzmu i Geoinformacji, Wydziału Nauk Geograficznych Uniwersytetu Łódzkiego przy współpracy Zespołu Szkół Ekonomiczno-Turystyczno-Hotelarskich w Łodzi wzięło udział ponad 3 tys. uczniów ze 138 szkół ponadpodstawowych, zawodowych i ogólnokształcących z całego kraju. Tematem przewodnim była „Turystyka kwalifikowana – pasje i możliwości”. Do etapu centralnego zostało zakwalifikowanych 30 uczestników, którzy w etapie okręgowym uzyskali najwięcej punktów.
Etap centralny olimpiady odbył się w dniach 6 – 9 kwietnia 2022 r. w Centrum Konferencyjno-Rekreacyjnym MOLO w Smardzewicach.
Zgodnie z Regulaminem Olimpiady Wiedzy o Turystyce, etap centralny składał się z dwóch części – eliminacji i finału. Zadaniem uczestników podczas pierwszej części eliminacji było rozwiązanie testu złożonego z 40 zadań sprawdzających wiedzę i umiejętności z zakresu turystyki oraz technik obsługi turystycznej i technik organizacji turystyki. W drugiej części eliminacji uczestnicy przedstawili – wcześniej przygotowaną i zgłoszoną – prezentację multimedialną związaną z tematem przewodnim aktualnej edycji olimpiady. Spośród finalistów eliminacji etapu centralnego do finału zakwalifikowanych zostało 15 uczniów, którzy uzyskali największą liczbę punktów łącznie z pierwszej i drugiej części eliminacji. Finał etapu centralnego polegał na przygotowaniu informacji o jednodniowej wędrówce górskiej podczas pobytu na Słowacji oraz o możliwości zdobycia punktów na polsko-słowacką odznakę turystyczną na podstawie materiałów przygotowanych przez organizatorów (mapy, przewodniki, katalogi biur podróży, w tym także w językach obcych).
Zwycięzcą IX Olimpiady Wiedzy o Turystyce został Damian Prendecki z Zespołu Szkół nr 4 Rolniczego Centrum Kształcenia Ustawicznego im. Wł. Broniewskiego w Wałczu, który uzyskał tytuł „Eksperta turystyki”. W nagrodę otrzymał puchar ufundowany przez Polską Organizację Turystyczną i wyjazd na obóz młodzieżowy do Hiszpanii – Lioret de Mar z wycieczkami do Eurodysneylandu i Paryża, a także drobne upominki. Drugie miejsce zajęła Natalia Radziejewska z II LO im. A. Mickiewicza w Słupsku i w ramach nagrody odebrała obóz do Korbielowa z wizytą w Energylandii z wycieczkami w Niskie Tatry i do Tetralandi oraz Wiednia. Trzecie miejsce zajęła Anna Czaja z Powiatowego Zespołu Szkół w Bielicach k/Gębic, która otrzymała voucher na obóz do Łukęcina z wycieczkami promem do Danii i Szwecji (Kopenhagi, Malmo). Wszyscy laureaci i finaliści IX Olimpiady Wiedzy o Turystyce zostali obdarowani atrakcyjnymi pamiątkami.
Nauczyciele przygotowujący trzech najwyżej ocenionych uczestników otrzymali również wyróżnienia: opiekun ucznia, który uzyskał tytuł „Eksperta turystyki” otrzymał pobyt weekendowy dla dwóch osób w hotelu SPA&Wellness, drugiego miejsca pobyt z osobą towarzyszącą w hotelu Śnieżnik w Kłodzku, a trzeciego dwudniowy trekking w polskich górach.
Wszyscy uczestnicy IX Olimpiady Wiedzy o Turystyce w dniach 6-9 kwietnia 2022 roku mieli zapewnione całodzienne wyżywienie, serwis kawowo-herbaciany z ciastem, noclegi, oraz liczne atrakcje jak udział w wykładzie eksperckim, warsztaty terenowe czy wycieczka krajoznawcza.
Olimpiada Wiedzy o Turystyce jest współfinansowana przez Ministerstwo Edukacji i Nauki oraz Dziekana Wydziału Nauk Geograficznych Uniwersytetu Łódzkiego.
Tegoroczne przedsięwzięcie zostało objęte licznymi patronatami honorowymi m.in. przez Ministerstwo Sportu i Turystyki, Ministerstwo Edukacji i Nauki, Uniwersytet Łódzki, Dziekana Wydziału Nauk Geograficznych Uniwersytetu Łódzkiego, Kuratora Oświaty w Łodzi, Polską Organizację Turystyczną, Regionalną Organizację Turystyczną Województwa Łódzkiego, Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze, Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi, Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Łódzkiego. Patronem branżowym było biuro podróży Raftur z Łodzi, Konsorcjum Polskich Biur Podróży Trade&Travel, AS-TUR Centrum Turystyki w Jeleniej Górze, Europejskie Ugrupowanie Współpracy Terytorialnej TATRY z Nowego Targu, a patronem medialnym ogólnopolskie czasopismo branżowe Wiadomości Turystyczne. Firma Da Grasso zaprosiła wszystkich uczestników zawodów etapu centralnego IX OWoT wraz z opiekunami na poczęstunek do swojej restauracji w Tomaszowie Mazowieckim oraz obdarowała atrakcyjnymi upominkami.
Olimpiada Wiedzy o Turystyce została wpisana na listę olimpiad Ministerstwa Edukacji i Nauki, co oznacza, że finaliści Olimpiady są zwolnieni z części pisemnej egzaminu potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie technik obsługi turystycznej/technik organizacji turystyki. Finaliści i Laureaci Olimpiady decyzją senatów wyższych uczelni mogą być przyjmowani na studia wyższe z pominięciem postępowania rekrutacyjnego.
Uczestnicy IX Olimpiady Wiedzy o Turystyce wysoko ocenili poziom merytoryczny zawodów oraz wyrazili swoje zadowolenie ze sposobu organizacji przedsięwzięcia i miejsca lokalizacji. Osiągnięte efekty skłaniają organizatorów do podjęcia działań związanych z organizacją dziesiątej edycji Olimpiady Wiedzy o Turystyce.